Jak spędzać czas z dzieckiem

W czasie wolnym, gdy jesteśmy zmuszeni do pozostania w domach możemy pomyśleć o zorganizowaniu wielu ciekawych aktywności dla całej rodziny, jednocześnie wykorzystując okazję do zacieśnienia więzów i zabawy z dziećmi.

Nie ilość, a jakość ma znaczenie. Można być w domu przez cały dzień z dzieckiem i skupiać na nim tylko część swojej uwagi, a można pracować i po powrocie do domu w pełni oddać się opiece nad dzieckiem. Ważne jest, aby rodzic reagował na sygnały wysyłane przez dziecko oraz umiejętnie odpowiadał na jego potrzeby, czego nie należy utożsamiać ze spełnianiem tzw. dziecięcych zachcianek. Dziecko nie ma potrzeby bycia z mamą, czy tatą cały czas. Ma ono potrzebę bycia tu i teraz ze swoim potrzebami.

Główna zasada wspólnie spędzanego czasu brzmi: DO NICZEGO NIE ZMUSZAMY – ani siebie, ani dziecka. Dużo przyjemniej upływa czas, jeśli robimy to, co lubimy. Ważne, aby ten wspólny czas wykorzystać mądrze. Dzieci są spontaniczne, ich zachowania i chęć zabawy w dużej mierze zależą od ich nastroju. W pełni angażują się w zabawę, którą same zainicjują. Podejmują zabawy kierowane, jednak dużo krócej w nich trwają. Rodzic nie musi wymyślać stymulujących zabaw dla swojego dziecka, dobrze jeśli po prostu jest obecny, daje dziecku przestrzeń na wyrażanie siebie, w tym swoich emocji, towarzyszy mu i podąża za jego potrzebami. Dzieci uczą się poprzez obserwację, naśladowanie, dlatego wszelkie wartości dużo łatwiej jest przekazywać dziecku poprzez zabawę lub w zabawie.

Każda aktywność, która w nawet najmniejszym stopniu angażuje dziecko, sprawia mu przyjemność i daje satysfakcję jest spędzaniem czasu z dzieckiem. Dzieci chętniej podejmują aktywność wymagającą koncentracji oraz skupienia w godzinach porannych. Po południu najlepiej sprawdza się zabawa swobodna. Wieczorne godziny to dobry czas na rozmowę.

Zastanawiasz się, jak mądrze spędzać czas z własnym dzieckiem? Może spróbujecie:

Domowe zawody w kręceniu hula hop

Komu uda się najdłużej wytrzymać, ten wygrywa. Nie masz hula hop? Odbijaj piłeczkę lub balon.

Odbij balon jak najwięcej razy

Do tej zabawy potrzebny jest balon i kilka osób, które będą go odbijać. Liczcie, ile razy uda Wam się go odbijać zanim dotknie podłogi.

Utrudniona wersja gry z balonem

A gdyby tak spróbować odbijać balon tylko nogami?

Kręgle

Niech kulą będzie piłka, a kręglami butelki z wodą lub papierowe kubeczki

Rzut do celu

Możesz postawić kilka misek, koszyków czy papierowych talerzyków i rzucać do nich piłeczkami lub zwiniętymi w kulkę skarpetkami. Każdy koszyk to inna ilość punktów.

Kto pierwszy na mecie

W odpowiedniej odległości ułóż dwa sznurki. Jeden z nich to linia startu, a drugi meta. Przygotujcie kostkę do gry. Zabawa polega na wykonaniu tylu skoków, ile wskaże liczba oczek. Kto pierwszy na mecie, ten wygrywa!

Tor przeszkód

Zróbcie domowy tor przeszkód. Wykorzystajcie to, co macie w domu – kartony, butelki z wodą, miski, krzesła, poduszki. Zadanie jest oczywiste – wystarczy przejść bez strącenia np. butelek podczas slalomu.

Poszukiwanie skarbu

Możesz schować kilka przedmiotów, ale możesz też poprosić dziecko, żeby to ono je ukryło, a potem narysowało mapę, która doprowadzi Cię do skarbu.

Ciepło-zimno

Zamiast mapy, możecie się bawić we wszystkim znane „ciepło-zimno”.

Co zmieniło się w pokoju

Przestaw lub schowaj jakąś rzecz. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, czego brakuje lub co zmieniło się w pokoju. Dobra zabawa na spostrzegawczość.

Znajdź kolory

Zadanie polega na poszukiwaniu w pomieszczeniu przedmiotów w odpowiednim kolorze.

Wylosuj zadanie

Napiszcie kilka prostych czasowników lub ciekawych zadań np. „poruszaj się jak pingwin”, „skacz jak żaba”. Włóżcie je do słoika i losujcie zadania dla każdego członka rodziny.

Szalona impreza taneczna

Włączcie ulubioną muzykę i tańczcie, tańczcie, tańczcie do upadłego.

Przedstawienie „pluszaków”

Najlepsza zabawa to ta, w której dzieci nie działają wg instrukcji, tylko same je tworzą. Niech spróbują wyreżyserować przedstawienie. Aktorami będą ulubione pluszowe zabawki.

Kalambury

Gra w zgadywanie. Twórzcie drużyny, odgadujcie hasła i świetnie się przy tym bawcie!

Dokończ rysunek

Zacznij rysować, a potem poproś dziecko, aby domalowało jakiś element i podało Ci kartkę. Stopniowo, po kawałku stworzycie wspólnie ciekawe dzieło.

Wpuść dzieci do kuchni

Pieczątki z ziemniaków

Co jeszcze znajdziemy w kuchni? Ziemniaki, z których w łatwy sposób zrobicie pieczątki!

Domowy ogródek

Na parapecie niech wyrośnie szczypiorek, fasola a może rzeżucha.

Skręć – rozkręć

Dzieci zawsze interesuje co jest w środku. Może masz w domu stare zepsute radio, aparat czy laptopa? Pozwól dziecku obejrzeć mechanizm, rozkręcić, a później skręcić stary sprzęt.

Znajdź słowo

Idealne, kiedy dziecko uczy się liter. Wymieniasz wyraz, a następna osoba musi znaleźć wyraz zaczynający się na ostatnią literę twojego słowa. I tak w kółko.

Kino domowe

Przygotujcie popcorn czy inne drobne przekąski, usiądźcie na kanapie lub we wcześniej zbudowanej bazie i obejrzyjcie rodzinnie seans.

Zrób bazę z koców i poduszek

Zbuduj najwyższą wieżę z klocków

Oglądanie starych zdjęć

Samoloty i łódki z papieru

Książeczki z zadaniami

Gry karciane

Układamy puzzle

Gry planszowe

Lepienie i malowanie

Uczenie się angielskiego

Jeśli chcemy, aby nasze dzieci były ciekawe świata, miały wiarę w siebie, były kreatywne, bawmy się z nimi, podarujmy im swój cenny czas. Dzięki wspólnym zabawom wzmacniamy więź z dzieckiem i sprawiamy, że czuje się ono ważne i kochane.

To tylko kilka propozycji na ciekawe i wartościowe spędzenie czasu z dzieckiem w domu. Z pewnością skorzystają Państwo z tych pomysłów i miło spędzicie razem czas.

mgr Ewa Krzesiwczyk